HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN

Autor: Jarmilka Mudroh, 13. 9. 2021.

Hrvatski olimpijski dan se obilježava 10. rujna, poznat po skraćenom nazivom HOD i posvećen je datumu utemeljenja Hrvatskog olimpijskog odbora. Hrvatski olimpijski odbor utemeljen je 1991. godine  i ove godine obilježava 30. obljetnicu. ​

Učenici trećeg a i b razreda te posebnog odjela uz svoje učiteljice su 10. rujna obilježili Hrvatski olimpijski dan različitim aktivnostima u sklopu redovne nastave.

Taj datum danas je opće prihvaćena manifestacija koja promiče važnost bavljenja sportskom aktivnošću, olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja. HOD se obilježava  10. rujna raznim sportskim aktivnostima koje potiču pojedince i skupine, sportske zajednice i udruge, škole i učilišta, vrtiće, društva sportske rekreacije i druge. ​Vanjska poveznica ove tradicionalne manifestacije proslave olimpizma je ​bijela majica “zastava prijateljstva“. ​Naime, bijela podloga olimpijske zastave na kojoj je ucrtano pet krugova danas je opće prihvaćen olimpijski simbol univerzalnog fair play-a prijateljstva i mira.​

Učenici su se najprije na satu hrvatskog jezika upoznali s Olimpijskim igrama i njezinim simbolima, prvim olimpijskim igrama održavanim u Grčkoj i vrstama olimpijskih igara koje se održavaju u novije doba. Na satu tjelesne i zdravstvene kulture su odmjerili svoje snage u nekoliko disciplina na školskom igralištu. Prije samog natjecanja su poslušali Himnu Republike Hrvatske kao pravi sportaši na olimpijadi, a zatim su se natjecali u brzom trčanju, skoku u dalj, bacanju loptice u dalj, skoku u vis te u trčanju na duge staze. Svi učenici su sudjelovali i dali sve od sebe tako da im je zaslužno dodijeljena i medalja za sudjelovanje u Olimpijskim igrama. Nakon predaha, sportske aktivnosti su se preselile u učionicu pa su učenici na satu likovne kulture crtali obrisnim crtama  likove u pokretu na temu „Moj omiljeni sport“. Razgovarali su o sportovima koje treniraju ili prate na televiziji te o omiljenim sportašima.

Nastavnim sadržajima smo nastojali učenike potaknuti na aktivno bavljenje sportom zbog očuvanja dobrobiti i vlastitog zdravlja te im ukazati na vrijednosti zdravog života.

Osnovna škola Julija Benešića Ilok / Trg Sv. Ivana Kapistrana 1, HR-32236 Ilok / www.os-ilok.skole.hr / ured@os-ilok.skole.hr