PUTOVANJE DALMACIJOM

Autor: Nataša Horvat, 11. 9. 2022.

Učenici osmih razreda zajedno sa svojim razrednicama u razdoblju od 5. rujna do 9. rujna 2022. imali su edukativno putavanje Dalmacijom.

U ponedjeljak u jutarnjim satima učenici su se busom uputili prema Brodarici, naselju pokraj Šibenika gdje su imali rezerviran smještaj u međunarodnom ljetnom kampu Euroclub Youth Resort. Na putu prema odredištu, posjetili su Baraćeve špilje, geomorfološki spomenik prirode te važno arheološko nalazište pretpovijesnih predmeta (kamena sjekira, narukvica iz 7. st. prije Krista..) čija se unutrašnjost proteže na 520 m. Obilazak Gornje Baraćeve špilje organiziran je u pratnji stručnih vodiča koji izlažu o općoj generičkoj građi špilje, njenom nastajanju, specifičnostima, arheološkim nalazima s posebnim isticanjem vrsta ukrasa i detalja.

U utorak su posjetili Nacionalni park Krk, carstvo slapova i kaskada, ujedno i naposjećenijeg nacionalnog parka. Srijeda je bila rezervirana za posjet Šibenku, Krešimirovom gradu. U Šibeniku učenici su prošetali starom jezgrom te su imali prilike vidjeti Katedralu Sv. Jakova, koja je pod Unescovom zaštitom, 4 bunara, gradsku Vijećnicu te ostale kulturno-povijesne znamenitosti (izvana) poput Tvrđave Svetog Mihovila. Osim Šibenika, tog istog dana učenici su brodom posjetili otočić Krapanj, najniži i najnaseljeniji otok na Jadranu poznat po stoljetnoj tradiciji spužvarstva, ribolovstva i ronilaštva.

Osim Šibenika, učenici su imali prilike posjetiti Zadar i prošetati gradom, razgledavajući gradske znamenitosti i atrakcije poput Morskih orgulja i instalaciju Pozdrav Suncu, Forum, crkva sv. Donata, katedrala sv. Stošije i dr.

Osim razgledu kulturno-povijesnim znamenitostima, učenici su imali i vremena za zabavu za koju su se pobrinuli animatori kampa, organizirajući razne aktivnosti za naše učenike te posjet FUN PARKU u Biogradu poznatom kao ''hrvatski Gardaland'' u kojem su učenici najviše uživali, posebice isprobavajući adrenalinske atrakcije.

Osnovna škola Julija Benešića Ilok / Trg Sv. Ivana Kapistrana 1, HR-32236 Ilok / www.os-ilok.skole.hr / ured@os-ilok.skole.hr