NAŠ MUZEJ

Autor: Jarmilka Mudroh, 25. 10. 2022.

Učenici 4.b razreda Osnovne škole Julija Benešića s učiteljicom Jarmilom Mudroh su u utorak, 25. listopada predstavili slikovnicu „Naš muzej“ u programu prezentacije Vodič za djecu 4Kids Muzeja grada Iloka.

Prezentacija je održana u Dvorani Nikole Iločkog u Muzeju grada Iloka.  O Vodiču za djecu Muzeja grada Iloka su govorili Maja Barić, Sanja Beraković, članica Društva pisaca za djecu i mlade i autorica tekstova Vodiča Andrea Rimpf, viša kustosica. U njemu su predstavljene priče iz prošlosti i sadašnjosti s područja hrvatskog Srijema te opisuju stalni postav Muzeja na prihvatljiv i zanimljiv način blizak djeci.

U okviru programa djeca su predstavila svoju slikovnicu „Naš muzej“ i njihovo viđenje Muzeja kroz različite aktivnosti. Slikovnica je nastala u vrijeme epidemije Covid19 dok su učenici bili drugi razred i učili su na daljinu. Rado su se odazvali pozivu Muzeja grada Iloka na suradnju i time se uključili u program IZ/VAN/RED/NO. Uspješno su ga realizirali tijekom svibnja i lipnja 2021. g. kroz različite zadatke integrirane u predmete hrvatskog jezika, prirode i društva te likovne kulture u suradnji s roditeljima, bakama i djedovima, učiteljicom i kustosom muzeja, Markom Kevom.  Uz veliku pomoć i podršku uspjeli su je kompletirati i podijeliti online među svojim prijateljima.

Sadržaji prikazani u slikovnici su zadaci koje su uspješno realizirani, a to su:

1. Što za mene znači muzej?

2. Obiteljski muzej

3. Muzej budućnosti

Odgovor na pitanje ŠTO ZA MENE ZNAČI MUZEJ su snimili i snimku ugradili u digitalnu slikovnicu, a od tada su svoja znanja o muzeju proširili i sada su drugačije odgovorili na to pitanje. Evo nekih odgovora:

„Za mene muzej znači pustolovina kroz koju puno naučim.“

„Muzej je za mene jedna zgrada puna znanja i starih stvari. U muzeju je jako zanimljivo i poučno.“

„Meni je muzej jako važan. Naučio sam jako puno o našem gradu Iloku. Sve radionice su zabavne. Ima jako puno zanimljivih detalja i želim da tako ostane. „

„Za mene je muzej sjećanje, prošlost i ljubav prema starosti. U muzeju sam naučila o povijesti grada Iloka i to će mi kao i drugima pomoći zavoljeti povijest.“

„Meni muzej znači da je pun znanosti, pun otkrića i podataka.“

„Za mene muzej znači puno zabave, crtanja i lijepih trenutaka.“

„Meni je muzej nešto kao škola, ali za prošlost, za izrađivanje i za zabavu.“

„Za mene je muzej jedno predivno mjesto u kojem se čuvaju jako stare stvari. Volim provoditi vrijeme u njemu jer me zanima povijest grada Iloka.“

„Za mene je muzej sjećanje na stari život.“

„Za mene je muzej nešto što mi pomaže da više naučim o povijesti Iloka i uvijek se zabavim. Muzej je poučna i zanimljiva ustanova.“

„Meni muzej znači jako puno jer su radionice zabavne i uvijek radimo neke zanimljive stvari.“

„Naučila sam puno o iskopanim stvarima. Zabavila sam se na svim radionicama“.

„Za mene je muzej zanimljiv, pun povijesnih zanimljivosti.“

„Za mene je muzej sjećanje na prvi razred, povijesna zgrada. Naučila sam više o povijesti našeg grada Iloka i više o ljudima koji su prije ovdje živjeli.“

„Za mene je muzej mjesto mudrosti. Muzej je pun stvari iz davnina. Muzej je pun priča. Jako je lijep.“

Povijesne priče našega grada tražili su u sjećanjima i starim predmetima svojih obitelji te tako je nastao OBITELJSKI MUZEJ. Sudjelovali su i na radionici koju je vodio kustos Marko. Upoznao ih je sa značajem muzeja kao kulturne ustanove, razvojem muzeja u našem gradu i sa stručnim poslovima jednog kustosa. Uz pomoć svoje mašte, osmišljavali su i uspješno kreirali MUZEJ BUDUĆNOSTI.

Kako izgleda slikovnica možete pogledati na poveznici   https://read.bookcreator.com/UZdBhUVQk8ez-GyZciBKedlhv1sugoraAaFjw5iNHpU/XVOEqfCWQXCK4FuQxvibtw

Osnovna škola Julija Benešića Ilok / Trg Sv. Ivana Kapistrana 1, HR-32236 Ilok / www.os-ilok.skole.hr / ured@os-ilok.skole.hr