Sportske igre mladih

Autor: Kata Bagara Radić, 12. 1. 2023.

U našoj školi 11. siječnja 2023. godine s početkom u 15:00 održane su Plazma sportske igre mladih u kojima su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda.

Plazma sportske igre mladih održavaju se tijekom siječnja u svim županijama u Hrvatskoj, a učenici uz igru i sport uče o zaštiti okoliša u kampanji u kojoj Coca-Cola Hrvatska podržava Plazma Sportske igre mladih. Ovom kampanjom Coca-Cola želi doprinijeti što pozitivnijem utjecaju na okoliš i pružiti rješenja za izazove povezane s ambalažom, u skladu s vlastitim višegodišnjim projektom  “Svijet bez otpada“.

Edukacijski moduli podijeljeni su u 4 cjeline:

1)        Zrak i voda - Vrste i izvori zagađivača, načini onečišćenja vode i zraka te zaštita vode i zraka od onečišćenja.

2)        Planet Zemlja, biološka raznolikost i klimatske promjene – raznolikost živog svijeta na Zemlji, klimatske promjene kao posljedica globalnog zatopljenja.

3)        Otpad – Recikliranje i ponovna uporaba neopasnog otpada, razumijevanje važnosti adekvatnog gospodarenja otpadom, razvoj navika primarne selekcije - odabir otpada, tehničko kreativno recikliranje - primjena odbačenog neopasnog otpada u proizvodnji novih korisnih predmeta.

4)        Zeleni poligon – Nova natjecateljska disciplina u sklopu Plazma Sportskih igara mladih, s motoričkim zadacima primjerenim dobi natjecatelja.

U ovoj edukativno-sportskoj kampanji “Zero Waste - budi dio igre - čuvajmo naš planet” nakon interaktivne edukacije o zaštiti okoliša u kojoj su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda, učenici od 6. do 8. razreda natjecali su se na edukativnom poligonu.                          U spretnosti i razvrstavanju otpada u našoj školi najvještiji su bili učenici 7. b razreda: Petar Bašić, Luka Bošnjak, Sara Bošnjak i Ida Raguž, koji su dobili i priznanja za sudjelovanje i postignuti uspjeh. Učenici koji su aktivno sudjelovali u interaktivnoj edukaciji nagrađeni su prigodnim poklonima.

U navedenim aktivnostima, uz učenike od 5. do 8. razreda koji su uključeni u školski projekt STEMAJMO sudjelovali su i svi ostali učenici koji su bili zainteresirani. U realizaciji aktivnosti sudjelovali su nastavnici predmetne nastave uključeni u projekt STEMAJMO i voditelj sportskog dijela natjecanja  Petar Krešimir Karamatić.

Organizatori Plazma Sportskih igara zahvalili su na gostoprimstvu i nadaju se da ćemo se vidjeti uskoro. I mi se nadamo.

Vedrana Ćorić

Osnovna škola Julija Benešića Ilok / Trg Sv. Ivana Kapistrana 1, HR-32236 Ilok / www.os-ilok.skole.hr / ured@os-ilok.skole.hr